Novopacký okruh – z Pecky do Paky a zpět

Novopacký okruh – z Pecky do Paky a zpět

Všichni jezdí do Krkonoš. Přitom podhůří Krkonoš umí nabídnout hodně muziky s minimem turistů. Monika vymyslela jeden takový okruh, na který můžete vytáhnout i svého čtyřnohého kamaráda.

Vyrážíme z kempu Pecka po žluté turistické značce směr Borovnice. Hned za kempem je rybník, kde můžete osvěžit svého psa. Na kraji Borovnice mineme repliku větrného mlýna.

Stále po žluté mizíme za vesnicí do luk a lesů. Donnie, náš australský ovčák, je z prostoru a klidu kolem tak nadšen, že to dává najevo divokým válením se na louce.

Změna značky ze žluté na zelenou proběhne v Horce u Staré Paky.

U Horky nás čeká nejméně turisticky přívětivý úsek. Kousek jdeme podél hlavního tahu do Krkonoš. Opatrně přeskočíme silnici. Znovu jsme sami na polňačce.

Na každém kroku je postavený posed. Po aféře, kdy myslivec zastřelil borderku lidem přímo na cyklostezce, mám z posedů tísnivý pocit.

Vydrápeme se na nejvyšší vrchol vejletu – Kozinec (608 m.n.m). Nahoře je úžasná zelená plocha. Ideální místo, kde si můžete rozložit piknikovou deku a pojíst. My popojdeme z vrcholu do lesa a tu si kecneme na kládu a posvačíme.

Pelášíme dál a na obzoru vidíme Novou Paku. Před Pakou se Donnie svlaží ve vodní nádrži Vrchovina. Napojujeme se na červenou značku.

V Nové Pace nás značka přivede ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Za průchod určitě stojí růžencové schodiště. Moc hezké místo se silným geniem loci.

Hledáme cukrárnu nebo kavárnu. Ta nejlépe hodnocená v hotelu na náměstí je bohužel o víkendu uzavřená. Do další nás se psem nepustí. Vrátíme se kousek zpět.

Azyl nalezneme v Cukrárna Kolombina. Je to trefa do černého. Donnie nevadí. Paní domácí je milá. Zákusky za lidovou cenu a slušná káva. Celý den jedeme na sladkém bez pořádného jídla:)

Nová Paka má své zvláštní kouzlo. V sobotním odpoledni působí ospale. Podloubí lemuje obchůdek za obchodem v retro stylu dob minulých. Nás si však získala.

Po červené se vymotáme ven z Paky. Jdeme okolo připravovaného obchvatu, který bude ústit lidem kousek za jejich domy ve čtvrti Štikov.

Procházíme Přírodním parkem Sýkornice. Vše je zelené, kopcovité, zalité sluncem. Celý den nepotkáme ani živáčka. Přemýšlíme kolik lidí se v tento prodloužený víkend tísní na chodnících nahoře v Krakonošově království.

Před koncem nás červená značka vezme kolem kostela sv. Máří Magdaleny. To je za mě neuvěřitelně krásné místo se silnou atmosférou. Stačí se posadit vedle kostela na lavičku, pod strom, zavřít oči a relaxovat.

Odtud už jen dolu do kempu Pecka, kde máme přechodný domov.

Z okruhu jsme byli všichni tři nadšení. Pro pejskaře zde vidím obrovskou výhodu, že můžete svého psa pustit na většině úseků na volno.

Trasa: https://mapy.cz/s/bovetesoru

Délka: 23,5km

Nastoupáno: 610m

Naklesáno: 610m

Voda: rybník a vodní nádrž pro vašeho psího miláčka. V NS Sýkořice byla studánka s dostatkem vody.

Občerstvení: cukrárna Kolombína v Nové Pace

Tags: , , , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *