Sedmdesáti-pěti litrovej bágl jsem vyměnil za menší, lehčí.
Vysoký, těžký pohorky jsem nahradil běžeckýma trailovkama.
Stan uvolnil místo tarpu.
Syntetickej spacák jsem nechal doma. Ulehal jsem do peří.
Provětral jsem filtr na vodu.
Vzal jsem si minimum oblečení, i tak jsem byl v suchu a teple.
Před letošním přechodem GR11 jsem si dal za cíl dostat základní váhu (bez vody a jídla) k hranici 7 kilo. Jak dobře a zda se mi to podařilo, si můžete přečíst níže.
Batoh
Gregory Stout 45 3.0 (1249g)
Nebyla to láska na první pohled. Chvíli mi trvalo, než jsme si s Gregorym sedli. Batoh má objem 45l. Oceňuju kvalitní zpracování. Dobré polstrování ramenních popruhů. V Pyrenejích jsem dokázal naložit jídlo na 4 dny nebo několik litrů vody navíc. I při vyšší náloži se dobře nesl.
Zlepšil bych délku bederáku. Nevím jak to inženýři v USA měřili, ale na GR11 jsem se dostal na minimum. Zhubnout ještě pár centimetrů v pase, musel bych jej nést v náručí:)
Dry Bag do batohu
Sea to Summit Pack Liner Ultra-Sil (S) 50 L (98g)
Zabalil jsem do nepromokavého pytle všechno oblečení. Je lehký a odolný. Zatím mi nikdy neprotek. Vydržel i útok divokých hříbat za Refugiem Pineta.
Spacák
Criterion Ultralight 350 (765g)
Tady sem váhal jak Goro před Tokiem. Hledal jsem co největší univerzálnost. To bejvá na škodu. Původně jsem pořídil Warmpeace Solitaire 250. Po přečtení prvních řádků průvodce GR11 jsem znejistěl. „Buďte připraveni na teploty pod nulou. A to i v létě“ povídal průvodce. Spacák jsem prodal.
Rozhodování probíhalo mezi Cumulusem Lite Line 300 a Criterionem Ultralight 350. Oba jsou to výborný spacáky. Nelze sáhnout vedle. Nakonec vyhrál Criterion.
V Pyrenejích spacák fungoval na jedničku. Musím říct, že dostal řádně naloženo. Nešetřil jsem jej. Ráno jsem ho zabalil vlhký a rozložil, až slunce dovolilo. Díky černý barvě byl suchý za pár desítek minut. Loft se obnovil rychle.
Zvykal jsem si na provedení límce u krku. Když jsem čekal zimu, přidal jsem mikinu kolem krku. Tím se lépe uzavřel prostor a udrželo teplo. O zvyku je taky zip. Svedl jsem několik soubojů mezi ním a látkou spacáku. Naštěstí bez újmy pro spacák.
Obal na spacák
Criterion Dry Bag 10l (44g)
Zvolil jsem ho na základě doporučení obchodu Nalehko.com. Deset litrů je ok. Spacák bylo snadný nasoukat dovnitř. Je jedno, zda Sea to Summit nebo jinou značku. U Criterionu mě potěšila cena a zpracování.
Tarp
DD Hammocks Superlight Tarp (520g vč. 4 kolíků a obalu)
Tarp je od britského výrobce DD Hammocks. Pořídil jsem jej před cestou do Pyrenejí. První křest proběhl na GR11. Měl jsem lehký mrazení v zádech. Bál jsem se průtrže i větru. Vrásky mi dělali komáři.
Ve výsledku se vše zvládlo. Tarp vydržel déšť i vítr. Stavěl jsem ho na dvě trekové hole plus 10 kolíků. Ve větru jsem ocenil další 4 extra lanka, která zlepšila stabilizaci. Největší výhodou je jeho hmotnost. Lidi se stanem pro 1 osobu měli větší komfort, ale na druhou stranu nesli větší váhu. Musel jsem více přemýšlet při výběru místa pro bivak (orientace, sklon okolních svahů, proudění větru, atd.). I když byly noci, kdy sem oka nezamhouřil, vzal bych tarp znovu.
Kolíky
Robens Ultralite Stake 6ks (54g)
Koupil sem je ke 4 kolíkům, které byly součástí balení. Lehký, odolný, miniaturní záležitost. Jeden kolík váží 9g. Dobře se zarážely. Horší to bylo na písčitý či kamenitý půdě. Tam sem jich několik ohnul.
Karimatka
Therm-a-Rest RidgeRest SoLite (424g)
Používám ji léta. Je to super držák. Velká kvalita. Nenasákne vodu. Komfort spaní byl menší, než na nafukovačce. Zase jsem neřešil žádné defekty. Váží málo. Po desítkách nocí je znát slehnutí. Žádnou noc jsem nepocítil chlad.
Tyvek
Tyvek (134g)
Kus stavební folie, kterej jsem dával pod károšku. Tyvek je lehkej, odolnej (neprotrhne se), voděodolnej, lehce očistitelnej. Uřízl jsem si díl rozměrech 230×75 cm. Tak akorát dlouhej, aby v klidu pojal károšku (183cm) a moje přečuhující nohy. Při bivaku mezi kravskými a koňskými lejny jsem byl za další vrstvu vděčný.
Trekové hole
Fizan Compact Pro (350g)
Mít tyhle hole v ruce, to je jak opírat se o pírka. Neváží nic. Dají se rychle nastavit na požadovanou délku.
Když do hůlek zateče, musíš je rozebrat a pořádně vysušit. Nechat je proschnout. Jinak se začne dělat vodní kámen. Po čase způsobí to, že šroubovací systém přestane fungovat. Toho sem se v Pyrenejích bál nejvíc. Bez hůlek bych nepostavil tarp.
Filtr na vodu
Platypus Quickdraw (67g) + filtrační láhev (40g)
Novej parťák v mojí hikerský výbavě. Líbí se mi kvalitní provedení, jednoduchost ovládání, možnost filtr propláchnout přímo na treku. Filtr jsem používal spolu s filtrovací lahví (1l). Za celou dobu jsem neměl střevní problém. Platypus NESMÍ projít mrazem. Vlákna filtru by se mohla poškodit. Ve vysokých Pyrenejích jsem jej raději zastrkával do kapsičky uvnitř spacáku. S tím je spojena další z výhod. Oba konce filtru lze uzavřít. Zbytková voda nikam nevyteče.
Vařič
MSR Pocket 2 (105g vč. přepravního pouzdra)
Mám ho ve výbavě dlouho. Pokud bych jej měl popsat jedním slovem, byla by to SPOLEHLIVOST. Dobře a rychle se nastavuje. Vodu ohřeje rychlostí blesku. Oceňuju přepravní plastové pouzdro, váhu a velikost.
Příbor
Light My Fire Spork (40g vč. plastového přepravního pouzdra)
Srdcovka. Vyrobeno ve Švédsku. Kombinace nože, vidličky a lžíce v jednom. Lehký a odolný. Neobsahuje BPA. Tuhle věc používám přes deset let. Designově krásný. Prostě Švédsko:)
Kelímek
Plastový kelímek Tupperware (42g)
Kelímek z tvrdého plastu. Lehký a bytelný. Používám ho roky. Nevadí mu vařící voda.
Ešus
Výrobce neznámý (169g)
Starý hliníkový ešus. Pouze menší ze dvou hrnců o objemu 850ml. Vyrobeno v ČSR. Po GR11 jsem se zařekl, že se ho zbavím. Vyměním ešus za zdravější výrobek.
Nůž
Victorinox (97g)
Klasickej švýcarák, kterej mám od dětskejch let. Po treku jsem ho vyměnil za menší a lehčí.
Čelovka
Petzl (82g včetně 3 alkalických baterek typu AAA)
Totální držák. Úplnej základ od Petzlu. Mám ji věčnost. Dva základní režimy svícení. Na pohyb kolem bivaku je dostačující. Na trekování v noci by to bylo málo.
Powerbanka
AlzaPower Onyx 10000mAh (180g)
Na GR11 mi dobila telefon s rezervou. Předností byly rozměry a hmotnost.
Moskytiéra
Sea To Summit Head Net (25g)
Párkrát jsem ji v Pyrenejích použil. Rychle a snadno se nasazuje. Díky stahování dobře padne. Prodyšná.
Ručník
Ferino X-Lite M (38g)
Ultralehkej kousek mé výbavy. Bohužel jsem ručník zapomněl na šňůře v kempu Zuriza na samém začátku cesty. Výhodou byla jeho velikost a hmotnost. Dobře sál a rychle schnul.
Hygienické potřeby
Vlastní sestava (222g)
Malé balení (50 ml) sprcháče, opalováku (50 ml), pasty (koncentrovaná pasta z obchodu Pod 7 kilo. Pasta je dobrá. Nebyl jsem nadšenej z kovový tuby, která se po nějakém čase rozpadla), kleštičky a nůžky na nehty, zubní kartáček.
Lékárnička
Vlastní sestava (202g)
Inspiroval jsem se na blogech ostřílených cestovatelů. Základní sestava pokryla nejčastější zdravotní potíže. Obinadlo, náplasti, Jodisol (desinfekce), Smecta a černé uhlí (zažívací potíže), Zyrtec, magnésium (tablety), Epipen (adrenalinové pero).
Opravná sada
Vlastní sestava (109g)
Kousek Ducktape (stříbrná páska), drátek, termofolie, zavírací špendlíky, lepidlo na boty (8g), záplata na lepení spacáku, dva stahovací plastové pásky (ty jsou obzvlášť dobrý, pokud se vám rozpadne podrážka. Pár případů jsem po cestě potkal).
Oblečení
Ultrahikeři mají pořekadlo „Be ultralight, NOT stupidlight“. Při skládání oblečení jsem chtěl mít vrstvu do každého počasí. Za optimální považuju, pokud můžu oblečení vrstvit dle teploty a okolních vlivů.
Bunda Lowe Alpine Triplepoint (545g)
Tenhle nepromokavej kousek nosím od roku 2010. Je nezničitelná. Před trekem jsem bundu naimpregnoval pomocí přípravku Nikwax. Bunda mě nikdy nenechala ve štychu. Krom deště dobře chrání před větrem. Nepatří mezi nejlehčí kousky mojí výbavy, ale vím, že se na ni mohu vždy spolehnout.
Fleecová mikina Ternua Polartec (468g)
Teplá fleecovka od baskického výrobce. Nosím ji stejně dlouho jako větrovku. Lehká, teplá, rychleschnoucí a dobře ušitá. Zvažoval jsem, zda vezmu ji nebo slabou mikinu spolu s péřovkou. Byl sem rád, že jsem zvolil fleecovku.
Trika
technické triko od Klimatex – gruzinský veterán, který padl cca třináctej den géerjedenáctky. Do konce treku mi sloužilo místo zapomenutého ručníku.
krátká Moira – echt Moira ze Strakonic. Triko nosím od patnácti. Nejen, že mi stále dobře padne, ale není na něm znát žádnej zub času. Česká kvalita z jihu Čech. Další věc z kategorie „SRDCOVKA“.
umělé triko z Torly – znouzectnost pořízená v Torle jako náhražka za roztrhanej Klimatex. Reklamní triko s nápisem Ordesa. Vyrobeno v Bangladéši. Totální umělotina. Spíš fotalovej dres, než triko. Avšak dobře do cíle posloužilo. Poměr cena/výkon hodnotím vysoko.
merino triko dlouhý rukáv Decathlon – v merinu jsem jen spal. Bylo příjemné na tělo. Když jsem se zpotil, rychle schlo. Kombinace merino (70 %) + syntetika (30 %) funguje.
Kraťasy Ternua (236g)
Další stará věc v mé výbavě. Poprvé se mnou jely do Gruzie v roce 2013. Rád je nosím, protože jsou pohodlný, rychle schnou a mají spoustu kapes.
Dlouhé kalhoty Pinguin Alpin (371g)
Kalhoty mají membránu Gelanots, která dobře pracuje s deštěm. Za mě by mohly být více prodyšné.
Podvlíkačky Craft (152g)
Do spacáku lezu v podvlíkačkách, abych ho nezamastil. Mastnota nedělá peří dobře a snižuje jeho funkci/životnost. Dlouhá léta mám ve své výbavě podvlíkačky od Craftu. Je to asi základní model. Ale funguje na jedničku. Po těch letech jsou vytahaný. Nicméně bez děr či jinejch defektů.
Ponožky Bridgedale Hike UL T2 MP Crew (46g)
Označil bych je za nákup roku! Perfektně padnoucí (žádný shrnování v botě), výborně pot odvádějící, rychleschnoucí. Neměl jsem jediný puchýř. Kombinace merina a funkčních materiálů. UK výrobce Bridgedale dává k ponožkám doživotní záruku na výrobní a materiálové vady. Za mě jasná volba.
Trenky Sensor Merino (67g)
Trenky z merina od českého výrobce Sensor nosím mnoho let. Jasná volba. Pro mě jsou na stejné úrovni jako ponožky od Bridgedalu. Teda životnost bude kratší. Jinak boxerky výborně padnou. Poradí si s potem, vlhkostí a smradem, tak jak bych si od merina představoval.
Boty
Columbia Montrail Caldorado III
Bez přehánění, tohle jsou nejlepší boty, které jsem měl za svůj život na nohou. Snad i kvůli velikosti, kterou jsem zvolil o číslo větší. Uvnitř jsem měl jak v pokojíčku. Za celou dobu jsem neměl jediný puchýř. Dobře držely na všech površích.
Záměrně jsem si vybral boty bez membrány, aby dobře dýchaly a nohy se nepařily. Mnohokrát jsem nakopl kámen. V takovou chvíli jsem byl rád za kvalitní ochranu prstů ve špičce. Boty byly absolutně stabilní. Před GR11 měly cca 90 km nachozeno. Vydržely celý trail. Většina hikerů řešila rozlepené boty nebo rychlé sjetí podrážky někde před půlkou trailu. Jedinou vadou na kráse je, že je přestal výrobce vyrábět. Bohužel.