Běžecká pohoda z Mníšku pod Brdy do Hostomic

Běžecká pohoda z Mníšku pod Brdy do Hostomic

Cesta na start

Na běh vyrážíme s Mončou v neděli ráno. V pondělí vláda vyhlašuje karanténu. Slunce svítí, teplota jde přes 15 stupňů Celsia, byla by škoda sedět doma. Začínáme na Smíchovském nádraží v Praze. Cesta do Mníšku pod Brdy na náměstí trvá příměstským autobusem 30 minut.

Barokní areál Skalka

Z náměstí v Mníšku se vydáváme směr barokní areál Skalka, který se nachází necelé 2 kilometry nad Mníškem. Je odtud parádní výhled na celý Mníšek i široké okolí. Za krátkou zastávku určitě stojí i křížová cesta, která je pár desítek metrů od barokního areálu.

Běžíme

U křížové cesty se odpojujeme na červenou turistickou značku, která nás spolehlivě dovede do samotných Hostomic. Nebyl by to výlet, aby na jeho konci nebyl pivovar. Pivovar Hostomice vaří chutná piva s vysokou mírou pitelnosti nesoucí název Fabián (název vznikl dle strážce brdských hor Fabiána).

Počáteční kilometry kopírují asfaltovou cyklostezku, cesta velmi odsejpá. Probíháme osadou Na Rovinách, kde je poslední možnost doplnění proviantu v místní hospodě.

Na rozcestí Na Soudném se odpojujeme od cyklostezky a držíme se stále červené turistické značky. Pokud budete mít čas, žízeň a přežijete o pár kilometrů v nohách navíc, je možnost si výlet prodloužit o návštěvu Kytína, kde vaří také pivo.

Raketová základna Klondajk

Následuje 5 kilometrů po lesní cestě, tedy konečně trail. Někde v půlce této pasáže probíháme okolo bývalého vojenského prostoru Klondajk (bývalá základna Protiletadlové raketové skupiny VEGA), což k lítosti své zjišťuji až při sepisování tohoto článku. Fotky v mapách.cz vypadají dobře a myslím, že by příště toto místo stálo za krátkou zastávku a bližší prozkoumání.

Stožec je dalším rozcestím, na kterém stále následujeme červenou turistickou, avšak lesní trail se mění na obří širokou asfaltovou cestu (cesta se u Stožce napojuje na přivaděč k vojenskému prostoru, proto ta monstroznost, raketové systémy potřebovaly pořádnou „hajvej“).

Sbíháme sjezdovku

Krom několika turistů a cyklistů, které potkáváme je v Brdech klid. Z Vysoké jedle na Jelení palouky to je slušnej pruťák dolů, nebál bych se to označit za modrou/červenou sjezdovku. Stačí pustit nohy, jdou samy, jen dávat pozor a nezakopnout (kolena by nám nepoděkovala). Na Jeleních loukách se objevuje první náznak civilizace v podobě myslivny a několika chat.

Z Jeleních luk přecházíme na zelenou turistickou značku. Docházíme do obce Malý Chlumec. Za obcí dáváme dnešní první přestávku, tousty, měníme oblečení za suché a přidáváme vrstvu navíc.

Asfaltová pruda

Poslední 3 kilometry do Hostomic vedou víceméně po silnici, kde je slušný provoz, proto raději volíme pole, které není tak komfortní, za to o dost bezpečnější.

Pivovar

Pivovar funguje v omezeném provozu. Pivo dáváme na dvorku. Přesně půl hodina na samotný košt v pivovaru není příliš, i tak zvládáme ochutnat Fabiána desítku, dvanáctku nám milá obsluha natočí sebou do petky.

S jedním přestupem v Lochovicích dorážíme za 1 hodinu a kousek na Hlavní nádraží v Praze.

Zhodnocení

Nenáročný běh v přírodě s minimem lidí, kde možná o něco více převažuje asfalt nad lesní pěšinou. Příště bych se určitě zkusil zastavit u raketové základny Klondajk, která by stála za bližší prozkoumání. Finiš v pivovaru Hostomice s výtečným pivem Fabián mohu jen doporučit.

Běhání a pivu zdar!

Trasa: https://mapy.cz/s/behohecatu
Celkem km: 21,1
Metrů do kopce: 356 m
Metrů z kopce: 387 m
Povrch trasy: 40 % trail (lesní cesty), 60 % asfalt
Jídlo na trase: pivovar Hostomice (v cíli trasy)
Voda na trase: studánka Bílý kámen (10 km od startu)
Doprava z Prahy a zpět: kombinace bus + vlak

Tags: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *