Přeběh Džbánu. Trailový půlmaraton a pár kiláků navíc

Přeběh Džbánu. Trailový půlmaraton a pár kiláků navíc

Podělím se s vámi o tip na běh půlmaratonské ráže nedaleko od Prahy, kde potkáte minimum lidí, užijete si parádní lesní cesty a odměníte se finišem v pivovaru. To vše nás potkalo první listopadovou neděli.

Doprava

Brzy ráno na zastávce Obora Hvězda na Bílé Hoře bereme bus směr Rakovník (kamarád Honza přibíhá na zastávku již značně rozběhán a lehce potrhán od keřů, kterými se cestou z Motola nahoru prodíral), autobus přijíždí na čas. Jedeme. V Rakovníku máme malou chvíli na doplnění proviantu v Bille kousek od nádraží. Autobus měníme za vlak. Venku je mlha, občas lehce mrholí, teplota okolo 8-9 stupňů Celsia, počasí na běh naprosto ideální.

Bus nás do Rakovníka dovezl cca za 1 hodinu, vlakem se svezeme 45 minut.

Trasa

Hned u vlakové zastávky v Solopyskách začíná zelená turistická značka, která nás dovede až do Žerotína, což je cca na 19. km naší cesty, poté necelé 4 km do pivovaru v Zichovci po modré turistické.

Od nádraží sbíháme dolů po zelené značce směr Ročov, kde se nachází augustiánský klášter Nanebevzetí Panny Marie, který má bohužel ta nejlepší léta již za sebou a zasloužil by výrazné opravy. Honza vyráží do prvního prudkého stoupání velmi svižně. Jdu, seč mi síly stačí, i tak musím občas popoběhnout, abych měl Honzu na dohled. V hlavě mi stále dokola běží vnitřní monolog: „Zmákneš to? Doběhneš to celý?“ naběháno mám přeci jen minimum.

Zdroj: www.pexels.com

Celá cesta vede skrz Přírodní park Džbán, o kterém se dozvídám poprvé až díky tomuto běhu. Jedná se o mikroregion, který zasahuje od Rakovníka, přes Louny až po Kladno.  I když mám co dělat, abych stačil Honzovu tempu, běží se náramně a já si užívám listopadové sychravé počasí. Minimální fyzický fond plně nahrazuje euforie a nefalšovaná radost ze samotného běhu.

Před Kozojedy poprvé „zakufrujeme“ a dobíháme až do obce samotné. Vracíme se cca 1,5 km zpět a zjišťujeme, že jsme měli zabočit po výběhu z lesa doprava (značení skryté na stromě a nepříliš přesné).

Za celou dobu potkáváme pouze několik lidí, jinak klid a lesní pohoda. Na začátku v Ročově míjíme ceduli, kterou zdejší myslivci uzavírají les z důvodu lovu. Plán se nám měnit nechce a tak pokračujeme, i přes občasné výstřely v dáli dál.

Zdroj: www.pexels.com

Za mě nejhezčí úsek začíná v obci Smilovice, u Pšanské myslivny a končí v Žerotíně. 11 km lesního království, cest posetých šiškami, ticha, které čas od času pročísne výstřel z kulovnice. Nohy jdou úplně samy a tak si to lesem svištíme s větrem o závod. Vbíháme do Žerotína a na křižovatce odbočujeme doprava na modrou turistickou značku. Cíl je necelé 2 km a tak se již oba těšíme na zlatavou odměnu. V Zichovci běžíme kolem fotbalového stadionu, kde se odehrává derby okresního přeboru. Samotná obec Zichovec mě velice mile překvapila počtem nových a i v některých případech velmi architektonicky zdařilých staveb.

Pivovar Zichovec

Pivovar je umístěn na návsi s fontánou a vzorně upraveným trávníkem. Vše „voní“ novotou. Jdeme bez rezervace v čase oběda a i ve dvou máme problém se chytit. Naštěstí se do toho vkládá velice milá paní servírka, která nám po chvíli místo najde. Na rozjezd objednáváme Krahulíka desítku. Následuje speciál sv. Václava. Pitelnost obou druhů je perfektní:) Původní plán doběhnout z pivovaru do 7 km vzdálených Telců, kde bychom naskočili na vlak, bere po druhém pivu za své. V pivovaru je dobře. Místo toho jdeme na autobus do Hořešoviček 2 km od pivovaru. Bus nás doveze na Nádraží Veleslavín za 52 minut, kde náš výlet ukončíme.

Zdroj: www.pexels.com

Zhodnocení

I když nás čekalo nastoupat „pouze“ 454 výškových m na 23,2 km, i vinou mírného „zakufrování“ u Kozojed a na konci v Zichovci, se konečná kilometráž zastavila na 25 km a do kopce jsme si pár desítek metrů též přidali. Nicméně i tak se jednalo o příjemný trailový běh, který mohu vřele doporučit.

Běhu zdar!

Trasa:
https://mapy.cz/s/fejofafaza

Celkem km: 23,2
Metrů do kopce: 454 m
Metrů z kopce: 500 m
Povrch trasy: 80 % trail (lesní cesty), 20 % asfalt
Jídlo na trase: pivovar Zichovec (v cíli trasy)
Voda na trase: studánka Čertovka (11,6 km od startu)
Doprava z Prahy: kombinace bus + vlak

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *